5 powodów, dla których nie masz czasu

Dla wielu osób produktywność, optymalizacja działań, poszukiwanie nowych rozwiązań - to tylko puste hasła, które można znaleźć w treści ogłoszeń rozmaitych pracodawców. Dla mnie to ciągłe dopracowywanie własnego stylu życia, a wszystko po to, aby mieć czas na rodzinę, pasję i nabywanie nowych umiejętności. Koło zwane życiem toczy się radośnie, tylko wtedy, gdy wszystkie elementy pozostają w równowadze.


Czy wiesz co robisz ze swoim czasem?

Zanim zaczniesz narzekać na brak czasu, zastanów się, co robisz z tym, który masz. Wiele osób uważa, że pakowanie energii w kwestie dotyczące rozwoju osobistego jest kompletnie bez sensu. Nic bardziej mylnego! Moim zdaniem jest to ta sfera, w którą najlepiej jest zainwestować swój czas i zaangażowanie. A wszystko dlatego, że rozwój osobisty pomaga równoległe rozwijać się w każdej innej dziedzinie życia. Dzięki optymalizacji działań, priorytetyzowania, organizowania i bardziej umiejętnego oddzielania rzeczy ważnych od tych mniej ważnych. Dlaczego w takim razie nie masz czasu?

1. Nie zwracasz uwagi na to, kiedy marnujesz czas

Tylko sobie sprawdzę fejsika. Na chwilę sobie zerknę, przecież to trzy minuty - i tak mijają dwie godziny, a w najgorszym wypadku pół dnia. Większość z nas nie monitoruje swojego czasu. Działamy nieuważnie, a co za tym idzie, nie zwracamy uwagi na czynności, którym się oddajemy i czasami okazuje się, że straciliśmy dwie godziny na coś, czego świadomie nigdy byśmy nie wybrali. W takiej sytuacji "nie mam czasu" brzmi zwyczajnie głupio. Zyskałbyś przynajmniej połowę tego czasu, gdybyś zaczął zwracać uwagę na to, co robisz i ile czasu na to poświęcasz.

2. Brakuje Ci rutyny

Rutyny to takie schematy na życie, które pozwalają zachować porządek w głowie i w organizacji dnia. Brak jakiejkolwiek rutyny powoduje, że stajesz się nieproduktywny. Nieważne, czy chodzi o gotowanie, czy przygotowywanie prezentacji do pracy. Dobrze jest mieć swoje sposoby, czy harmonogramy na poszczególne obowiązki. Dzięki nim, jesteśmy w stanie trzymać się w ryzach i zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie spędzalibyśmy na samym myśleniu o obowiązkach, zamiast ich wykonywania.

3. Śpisz do późna/albo śpisz zbyt krótko

Jeżeli jesteś człowiekiem, który śpi do późna, Twój dzień najprawdopodobniej się rozłazi, a Ty nie jesteś w stanie zrozumieć dlaczego czas od śniadania do kolacji minął tak szybko. Tutaj trzeba jednak zrobić pewne zastrzeżenie. Jeśli jesteś nocnym markiem i rzeczywiście najlepiej pracuje Ci się w nocy, to ten argument kompletnie Ciebie nie dotyczy. Może być też tak, że śpisz zbyt krótko. Jeśli późno chodzisz spać i bardzo wcześnie wstajesz to prawdopodobnie jesteś bardzo zmęczony. Ten stan negatywnie wpływa na Twoją produktywność i zdolności poznawcze. Odwrócisz ten bieg kładąc się wcześniej spać. I nawet jeśli będziesz mieć przez to mniej czasu, w ostateczności okaże się, że masz go więcej. To nie magia. Dzięki temu, że będziesz wypoczęty, będziesz bardziej produktywny w czasie, który zostawisz sobie na pracę.

4. Nie szukasz metody

Jeżeli nie masz czasu, na to, na co chcesz go mieć, może się okazać, że brakuje Ci metody, aby w odpowiedni sposób zapanować nad czasem, który posiadasz. Kalendarze, organizery, aplikacje w telefonie - na rynku można zaobserwować całe spektrum rozwiązań, które mają za zadanie pomóc Ci w zarządzaniu czasem. Próbuj różnych rzeczy i przede wszystkim sprawdzaj to, czy Twoje metody działają w sposób, na którym Ci zależy.

5. Nie wiesz czym jest produktywność

Być może masz problem z samym pojęciem produktywności. Produktywność nie polega wcale na robieniu miliona rzeczy na raz, ani na tym, aby zrobić jak najwięcej rzeczy jednego dnia. To nie tylko zapisywanie w kalendarzu i organizowanie czasu, ale przede wszystkim sprawne wykonywanie zadań. Chodzi o to, żeby przestać myśleć schematycznie i ułatwiać sobie pracę. Możesz działać w oparciu o pewien szablon, który sam sobie wypracujesz. A tak między nami, jak myślicie, dlaczego udaje mi się pisać kilkadziesiąt tekstów tygodniowo? ;)  Mam swoje schematy. W pewnym momencie życia odkryłam, że sama praca nie liczy się aż tak bardzo, jak metodyka pracy. Przy dobrej metodzie można naprawdę dać z siebie wszystko w stosunkowo krótkim czasie.

Szukajcie metod i wyśpijcie się!
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Daję Słowo