Co powinno usłyszeć od Ciebie Twoje dziecko?

Rodzicielstwo to taka specyficzna sfera. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka a równocześnie musi mierzyć się z własną omylnością i świadomością, że wiele błędów popełni na swojej drodze. Słowa mają ogromną moc, mogą uskrzydlać albo zabijać. Czasami te nieusłyszane bolą najbardziej.

Są takie rzeczy, które Twoje dziecko powinno od Ciebie usłyszeć, niezależnie od tego jakim typem rodzica jesteś i jakie zasady wychowawcze przyjmujesz. Właściwy dobór słów w komunikacji z dzieckiem jest kluczowy dla jego rozwoju, a także dla uszanowania naszych dzieci.

Czcij ojca swego i matkę swoją

Generalnie się z tym zgadzam (z tą czcią mam lekki problem, bo nie do końca rozumiem jakby to miało wyglądać, ale może to kwestia tłumaczenia), aczkolwiek uważam, że nie wystarczy ani spłodzić, ani urodzić by zasłużyć na szacunek swojego dziecka. Szok, bo to przecież dzieci powinny szanować rodziców.

Otóż nie, każda relacja ma dwie strony. Szacunek do dziecka przejawia się nie tylko w dbaniu o jego codzienne potrzeby, ale również w szanowaniu jego uczuć, emocji i intymności. W poświęcaniu mu uwagi wtedy, kiedy tego potrzebuje a nie wtedy, kiedy łaskawie mamy czas.

Zwroty, które Twoje dziecko powinno od Ciebie usłyszeć

Bardzo ważny jest sposób, w jaki mówimy do swoich dzieci. Jasne, że nie jesteśmy w stanie zawsze być idealni, bo nikt nie jest. Ale powinniśmy dążyć do tego, żeby okazywać swoim dzieciom miłość. Są takie zwroty, których nigdy nie jest za wiele a nasze dzieci powinny słyszeć je od nas regularnie.
Kocham Cię!
To najważniejszy zwrot. Dla dziecka nie ma nic cenniejszego niż świadomość miłości rodzica. Musi wiedzieć, że kochamy je niezależnie od tego, czy jest grzeczne, czy niegrzeczne. Czy idzie tą, czy inną drogą. Bo miłość jest ponad tą całą codziennością złożoną nie tylko z zalet i przyjemnych chwil. Zupełnie poza naszymi oczekiwaniami, wyobrażeniami i wizjami dotyczącymi dziecka i nas, całej naszej relacji.
Wierzę Ci/ Ufam Ci
Dziecko powinno wiedzieć, że jesteś po jego stronie. Gdy inne osoby mówią Ci o karygodnym zachowaniu Twojego dziecka, przemyśl to, ale nigdy nie bierz za pewnik. Podstawowa relacja, to relacja z Twoim dzieckiem i zaufanie do niego. Czasami różne dziwne sytuacje wynikają z konkretnej, niezależnej od dziecka przyczyny i wbrew pozorom są umotywowane jego dobrymi chęciami.
Jesteś dla mnie ważny/ważna
Podkreślaj to i mów swojemu dziecku, że jest dla Ciebie ważne. Umocnisz w nim poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa.
Dziękuję, proszę, słucham…
To nie jest tak, że Twoje dziecko ma być uprzejme i wdzięczne, a Ciebie te zasady nie obowiązują. Ważne jest to, czy Ty używasz tych zwrotów w kontakcie ze swoim dzieckiem oraz wtedy, gdy jest obok Ciebie. Dzieci nie uczą się poprzez komendy, które wkładamy im do głowy, ale szczególnie poprzez nasze czyny. Nawet  malutkie dzieci słyszą i widzą więcej niż nam się wydaje.
Przepraszam
Jesteś rodzicem. Nie jesteś Bogiem ani bezgranicznym autorytetem, choć możesz być autorytetem w niektórych kwestiach. Nie jest w porządku taka sytuacja, w której wymagasz od swojego dziecka by przepraszało Cię za swoje błędy, złe zachowania ale sam tego nie robisz. Po każdej sytuacji, w której poczujesz, że zawiniłeś – przeproś dziecko. Wyjaśnij, że nikt nie jest idealny a dorośli też czasem popełniają błędy.
Spróbuj! Wierzę, że Ci się uda
Ciągłe odkrywanie świata wiąże się z wieloma niepowodzeniami, ale także z regularnym doświadczaniem oporu. Np. wtedy, gdy dzieci próbują coś zrobić, ale jeszcze nie mają tyle umiejętności by mogło to pójść im tak sprawnie, jak np. starszakom. Rzecz w tym, że Twoje dziecko potrzebuje Twojego wsparcia niezależnie od tego ile ma lat.
Widzę, że jesteś zdenerwowany/smutny/rozżalony
Nazywamy emocje dziecka a równocześnie dajemy mu przyzwolenie na ich odczuwanie. Pokazujemy, że świat emocji jest normalną częścią życia, od nas natomiast może zależeć sposób wyrażania tych emocji.  I tak, możemy ukierunkować dziecko, pokazując mu takie aktywności, które może wykonywać po to żeby np. wyzwolić złość w bezpieczny dla siebie i innych sposób.
Ale świetnie to zrobiłeś, musisz być z siebie dumny
O ile dobrze jest powtarzać dziecku to, że jesteśmy z niego dumni jako rodzice, o tyle trzeba uważać z tym komunikatem. Łatwo bowiem można wykształcić w dziecku takie wrażenie, że musi coś zrobić aby być przez nas docenione i zaakceptowane. Lepiej jest odwoływać się do uczuć dziecka i mówić: Tak, masz prawo cieszyć się z tego, że świetnie to zrobiłeś. Masz prawo być dumny z siebie. Wbrew pozorom to nie jest komunikat, który od razu zamieni Wasze dzieci w zapatrzonych w siebie egoistów.
Zawsze Cię wysłucham i przytulę
Jesteś rodzicem i masz być bezpieczną przystanią dla swojego dziecka. Aby tak było, ono też musi o tym wiedzieć, że ma w Tobie wsparcie, że zawsze może do Ciebie przyjść i z każdą sprawą się do Ciebie zwrócić.
Widzę, że bardzo się starasz
Nie tylko osiągnięcie celu jest ważne, ale przede wszystkim droga i wysiłek jaki włożyliśmy w jego osiągnięcie. Doceniajmy dziecko na każdym etapie tej drogi a nie tylko w finalnym momencie, po wyniku jaki osiągnęło.
Co o tym myślisz?
Dzieci mają swoje zdanie, cieszą się gdy są o nie pytane. To okazja do wspólnej rozmowy i budowania relacji, a równocześnie pokazania dziecku, że jego zdanie również jest ważne. W takim środowisku mamy szansę wychować człowieka, który będzie wiedział, że jego wartość wynika z tego, co ma w sobie, a nie z tego jak się ubierze i czy ma najmodniejsze zabawki.
Lubię patrzyć jak robisz to, czy tamto
To ważne aby nasze dzieci wiedziały, że przyjemność sprawia nam oglądanie ich robiących to, co lubią. W ten sposób przełamują tremy i mogą rozwijać się w tym, co jest dla nich ważne.  A dodatkowo dzielą radość z tych czynności ze swoimi najbliższymi.

I choćbyśmy się starali

Zawsze czegoś będzie za mało. Najważniejsze jednak jest to, by tego „za mało” było jak najmniej. I żebyśmy my, dorośli, nie odkładali pewnych rzeczy na potem, które nigdy nie nadejdzie. Zmieniajmy nasze dziś i dzisiaj bądźmy z naszymi dziećmi.

Trzymajcie się ciepło i przytulnie,
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Mama Kapitan