Badanie CRP. Co to jest i czemu warto je robić?

Kiedy zostałam mamą od wielu osób słyszałam: Lepiej od czasu do czasu zrobić CRP. Będziesz spokojna i będziesz wiedziała co się dzieje. Jak to jest z tym CRP, co to jest i dlaczego warto robić to badanie, o tym dowiecie się z tego artykułu.

Białko C-reaktywne

Na wynikach CRP kryje się pod nazwą „Białko C-reaktywne”. Polega na badaniu ostrej fazy białka i wykonuje się je wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Poziom białka C-reaktywnego sprawdza się z krwi. Lekarz może zlecić takie badanie np. przed szczepieniem. Zazwyczaj jednak mamy same wychodzą z inicjatywą.


CRP u malutkich dzieci

Nie będę wchodziła w kwestię interpretacji wyników, dlatego, że jest to zadanie dla lekarza i oczywiście dla mamy, która i tak po nocach będzie szukała odpowiedzi na swoje pytania w Internecie. Niemniej jednak, podwyższone CRP generalnie oznacza, że prawdopodobnie w organizmie rozwija się stan zapalny.


Dlaczego warto co jakiś czas sprawdzać CRP?

U dzieci bardzo malutkich nawet mamy nie zawsze są w stanie wykryć rozwijający się stan zapalny. Czasami dzieci przechodzą takie stany bezobjawowo. Natomiast, jeśli jesteś rodzicem, który szczepi dziecko, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, czy niepożądanych upewniając się, czy w organizmie dziecka nie rozwija się zapalenie. Zanim nasze dziecko przystąpi do szczepienia, trzeba bowiem zadbać o jego odporność.

Od czego zależy poziom CRP?

Poziom CRP może tak naprawdę zależeć od bardzo wielu czynników, dlatego na wszelki wypadek z interpretacją lepiej poczekać do konsultacji z lekarzem. Ten wskaźnik może świadczyć zarówno o niegroźnej infekcji, jak i o poważnej chorobie. Nie ma co się jednak nakręcać i lepiej pozostawić interpretację lekarzowi.

Wszystko dobre, ale bez przesady

O ile CRP to badanie, które może zaoszczędzić rodzicom wielu wątpliwości, to i tak nie powinniśmy przesadzać z jego częstotliwością. Każde badanie krwi jest dla dziecka dużym stresem.  I właśnie ze względu na naszych najmłodszych nie powinniśmy korzystać z tego ponad miarę, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Trzymajcie się ciepło i przytulnie, 
Ahoj!
PODPISJeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Mama Kapitan